Fórum Zdravého města: občané definovali palčivé problémy Znojma

Znojmo, 20. října 2016. – Na úterním, v pořadí již třetím Fóru Zdravého města (dále FZM, Fórum), zavítala téměř stovka obyvatel Znojma. Ti společně diskutovali nad různými oblastmi u osmi tematických stolů a definovali nových 16 palčivých problémů Znojma. Ty budou následně ověřené anketou. Cílem je získat tzv. „10P“, tj. deset oblastí, které si z pohledů občanů zaslouží přednostní řešení. Na Fóru také vyplňovali pocitovou mapu města.

DSC 0097

 

Na úvod Fóra se slova ujal místostarosta Ludvík Hekrle, který shrnul, kam se posunuly problémy, které definovali občané jako palčivé v loňském roce. Hovořil tak o workoutovém hřišti, pivovaru nebo krytém bazénu. Prezentace řešení problému je k nalezení na webu Zdravého města Znojma.

Pak přišla na řadu samotná diskuse a definování nových problémových oblastí. Objevily se jak podněty, které zazněly už dříve, tak náměty zcela nové. Mezi oblasti, které si zaslouží přednostní řešení, se dostala znovu dostavba obchvatu. „Je vidět, že téma ochvatu ve společnosti rezonuje a že je to opravdu to, co nás, Znojmáky, trápí nejvíce. I proto, jak jsem se již vyjádřil, budu všem šlapat na paty tak dlouho, dokud na obchvat nevyjedou bagry a nezačne se stavět,“ komentuje výstupy z Fóra starosta Vlastimil Gabrhel.

Definovaných 16 oblastí nyní bude následně ověřeno anketou, zda je jako problémové vnímají i ti, kteří se fóra nezúčastnili. Hlasovat budou moci všichni občané od pondělí 24. října do pátku 4. listopadu (viz níže).

Novinkou letošního Fóra byla možnost vyznačit svůj názor na město do pocitové mapy. Občané mohli například vyznačit místa, kde rádi tráví svůj volný čas, kam by pozvali své známé nebo kde jim podle jejich názoru hrozí dopravní nebezpečí. Pocitovou mapu lze vyplnit i online zde Pocitová mapa Znojmo.

PROBLÉMY DEFINOVANÉ NA FÓRU (řazeno dle abecedy):

 • Absence kulturně-společenského centra (např. hrad, Loucký klášter)
 • Dálkové železniční napojení Znojma
 • Dostavět obchvat
 • Maximálně ctít vzrostlé dřeviny v Horním parku při jeho chystané rekonstrukci
 • Návrat vzrostlé solitérní zeleně a kašen (historických) do prostoru Horního a Masarykova náměstí
 • Navýšit počet sociálních bytů
 • Nedostatek veřejných WC
 • Nová sportovní hala vyhovující i mezinárodním utkání včetně parkoviště
 • Podpora a oživení farmářského trhu v centru města
 • Podpora prezentace místních živnostníků
 • Prostor venkovních bazénů přeměnit na prostor pro hry a sport + kluziště
 • Rekonstrukce a zachování stávajících lázní
 • Revitalizace území pod znojemským hradem
 • Vedení města – vyjednat s JMK optimální financování sociálních služeb
 • Více kontrolovat chování občanů (např. Komenského nám.) – abychom se cítili bezpečněji
 • Zpřístupnění hradebního pásu kolem celého města

JAK BUDE ANKETA PROBÍHAT?

Z 16 určených problémových okruhů můžete zvolit dva, které vás trápí nejvíce. Pokud vnímáte jako problém něco zcela jiného, pak to budete moci rovněž uvést. Cílem ankety je ověřit, zda respondenti cítí jako důležité stejné problémy, které byly formulovány na Fóru – získat tzv. „ověřené problémy“.

Z této ankety se sestaví žebříček deseti nejpalčivějších problémů (dle počtu hlasů), který se posléze srovná s žebříčkem, který vznikl na Fóru. Pouze ty problémy, které se objeví v obou žebříčcích, budou předloženy orgánům města k přednostnímu řešení. Může jich být deset (tzv. „10P“), ale také méně, pokud se žebříčky budou rozcházet.

KDE MOHOU OBČANÉ HLASOVAT?

-          Odkaz na anketu bude umístěn na webových stránkách www.znojmocity.cz a www.znojmo-zdravemesto.cz a na facebooku města Znojma www.facebook.com/znojmocity.cz. Zde bude možné hlasovat od 24. října.

-          Prostřednictvím Znojemských LISTŮ č. 10/2016 (vycházejí 27. 10. 2016).

Hlasování probíhá až do pátku 4. listopadu 2016. O výsledcích budeme informovat mj. na uvedených webových stránkách. Anketou ověřené problémy budou poté předloženy orgánům města včetně navrženého způsobu jejich řešení a stanovení odpovědnosti za jejich plnění.

pdfPrezentace Fórum Zdravého města 2016.pdf

DSC 0013

DSC 0131

DSC 0079

 

DSC 0074

Nadcházející události

Zimní dny sportu:

Městské lázně zdarma

27. - 28. 12. od 18:00 do 20:00

 

Zimní stadion - bruslení zdarma

28. 12. od 17:00 do 18:00

 

Venkovní kluziště zdarma

1. 12. - 17. 2. od 9:00 do 19:00

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Tisková kancelář
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      
+420 730 524 153

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska