Na Horním náměstí vyroste venkovní kluziště. Moderní, umělé a ekologické

Neděle 3. prosince bude ve Znojmě nejen ve znamení tradičního rozsvěcování vánočního stromu, ale ještě předtím, v 10:00 hodin, se na Horním náměstí slavnostně otevře zbrusu nové venkovní kluziště. „Téměř před dvěma lety jsme řešili, jak naložit s tou skutečností, že nám technologie našeho kluziště definitivně dosloužila. V úvahu přicházelo koupit technologii novou k našemu klasickému kluzišti, anebo se poohlédnout po moderních technologiích, po chytrém, ekologickém a ekonomickém řešení, které nabízejí umělé povrchy. Po vyhodnocení všech pro a proti jsme se rozhodli pro smart řešení a pro to, být v této oblasti průkopníkem. Žádné jiné město v České republice totiž nemá tak velké umělé kluziště, jaké budeme mít ve Znojmě,“ shrnuje informace starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

 

Po téměř dvou zimách, kdy se ve Znojmě bruslilo jen na zimním stadionu nebo na zamrzlém rybníku, se tak občanům nabízí opět možnost venkovního bruslení, po kterém občané tolik volali. Umístění kluziště do centra města na Horní náměstí není náhodou. „S novým kluzištěm jsme zároveň chtěli pojmout advent jinak. Hlavní program včetně velkého vánočního stromu a stánků se přesouvá na větší Masarykovo náměstí. Ale ani Horní náměstí nepřijde o svůj vánoční strom a nabídku občerstvení. Obě náměstí bude spojovat vánočními stromky vyzdobená Obroková ulice, a tak advent získá nový nádech,“ vysvětluje místostarosta Jan Grois myšlenku propojení kluziště s adventem.

Ve Znojmě bude kluziště o velikosti 30 x 15 metrů vyrobené specializovanou švýcarskou firmou Glice, která tento produkt sama deset let vyvíjela. „Bruslení na umělém povrchu možná bude v první chvíli nezvyklé, ale rozhodně ne horší. Rozdíl ve skluznosti oproti ledu je v řádech procent, čili prakticky jej bruslař nepozná. Důležité je pouze mít dobře nabroušené brusle,“ dodává Grois. I proto se tento povrch začíná čím dál více používat i v zemích tradičně orientovaných na vodní led. Příkladem jsou severní Itálie, Švýcarsko, Německo nebo Rakousko. Děti navíc jistě ocení i fakt, že pády na plochu méně bolí a plocha nestudí.

Kluziště bude od 3. prosince v provozu denně od 10:00 do 20:00 hodin. Vstup bude zdarma. Platí zákaz vstupu na plochu v klasické obuvi, a to z důvodu nánosu prachu a špíny, vstoupit lze pouze v návlecích či bruslích. Na ploše se bruslí stejným způsobem a se stejným vybavením jako na vodním ledu. Prvních cca 20 vteřin je třeba si zahřát nůž bruslí a následně začne plocha optimálně klouzat. Opět připomínáme důležitost mít nabroušené brusle, i proto bude možnost nechat si v předem daných hodinách brusle nabrousit i přímo na Horním náměstí.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KLUZIŠTĚ:

Neděle 3. 12. v 10:00 na Horním náměstí

TECHNICSKÉ SPECIFKACE KLUZIŠTĚ

-          Výrobce: švýcarská firma Glice, výroba probíhá v Německu

-          Velikost: 30 x 15 metrů

-          Vysoutěžená cena: 3 372 000 korun

-          Záruka: 12 let

-          Výhoda: neomezená bruslařská sezóna, minimální údržba, dlouhá životnost, kvalita zpracování

-          Návratnost investice: Kluziště má nulovou spotřebu elektrické energie a vody. Provoz klasického chlazeného venkovního kluziště o velikosti plochy, jakou bude mít Znojmo, může provozovatele stát i mezi 300 – 500 000 korunami za měsíc, k tomu je potřeba přičíst pořizovací cenu. Návratnost plochy (úsporou na provozu) je tedy při pouhých 4 měsících provozu za méně než 2 roky.

-          Materiál: Plocha je vyráběná v EU z prvotřídních surovin za použití nejkvalitnější technologie HEAT-PRESS, tlakového lisování za tepla. Výsledkem je plocha o síle 2 cm s extrémně vysokou hustotou molekul. Jeden panel (2 x 1 m) váží cca 35 kg.

Nadcházející události

Zimní dny sportu:

Městské lázně zdarma

27. - 28. 12. od 18:00 do 20:00

 

Zimní stadion - bruslení zdarma

28. 12. od 17:00 do 18:00

 

Venkovní kluziště zdarma

1. 12. - 17. 2. od 9:00 do 19:00

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Tisková kancelář
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      
+420 730 524 153

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska