Koruna Znojma má ochladit Horní náměstí

Umístění vodního prvku na Horní náměstí je častým podnětem diskuzí mezi znojemskými občany, proto se radnice rozhodla začátkem roku vypsat architektonicko-výtvarnou soutěž na jeho umístění. Vítěze odtajnila radnice 18. června na veřejné prezentaci v Louckém klášteře.

 

Soutěž byla vyhlášena podle pravidel České komory architektů, takže hlavní slovo měli odborníci na architekturu, veřejný prostor a technologii, nikoliv politici. Předsedou poroty byl architekt Aleš Burian, který na veřejné prezentaci shrnul celý průběh soutěže i to, jak porota k hodnocení přistupovala. K zasedání hodnotící poroty byl přizván i zástupce Národního památkového ústavu. 

 

Do soutěže byl přihlášeno celkem 51 návrhů. Autorem vítězného návrhu „Koruna Znojma“ je Ing. arch. Štěpán Matějka ze Žďáru nad Sázavou. Ten se také osobně ujal prezentace svého díla a veřejnosti přiblížil jeho vzhled i funkčnost. 

 

Sám autor o ni říká následující: Znojmo. „Významné moravské královské město, kde byl krátký čas pohřben i král Přemysl Otakar II. Vodní prvek doplňuje stávající barokní kašny na dalších znojemských náměstích do „trojkašní“. Naše kašna má proto archetypální tvar poukazující na bohatou královskou historii města, svým zpracováním je ale prvkem patřící do 21. století. Jako bývá na dortu třešnička, na Horním náměstí to je Koruna,“ shrnuje Štěpán Matějka. 

 

Sami tvůrci představili i další oceněné návrhy (porota udělila 1., 2. a 3. místo a 3 další odměny). Vystaveno tu bylo ale dalších 45 soutěžních návrhů (prezentovaly se tedy všechny došlé návrhy). 

 

Kdo nestihl zavítat na dnešní výstavu do Louckého kláštera, nemusí zoufat. Panely s návrhy se totiž přemístily do uličky mezi radnicí a obchodním domem Dyje, k vidění zde budou až do konce července. 

 

K samotné realizaci vodního prvku na Horním náměstí povede ještě dlouhá cesta. S vítězem architektonické soutěže nyní město vzejde v jednání, na základě kterého by se měly specifikovat detaily návrhu a zpracovat projektová dokumentace. Až poté přijde na řadu samotná realizace. Předpoklad je, že by se vodní prvek na Horním náměstí vybudoval v roce 2020 nebo 2021. 

 

Podrobnosti o architektonicko-výtvarné soutěži naleznete na www.znojmocity.cz v sekci Praktické odkazy – Architektonická soutěž. 

 

 

Výsledky architektonicko-výtvarné soutěže „Vodní prvek na Horní náměstí ve Znojmě“ 

1. místo: Ing. arch. Štěpán Matějka, Žďár nad Sázavou

2. místo: Ing. arch. Lukáš Fišer, Brno; Ing. arch. Kristýna Shromáždilová, Brno

3. místo: Bc. Klára Bužková, Frýdlant na Ostravicí; Bc. Marie Čáslavská, Žďár nad Sázavou

 

Odměněni za svůj návrh dále byli: 

SOCHAŘI, v.o.s., Olomouc- Mgr. A. Jiří Finger

Ing. Arch. Vojtěch Beran, Rádlo; Bc Tereza Dvořáková, Praha

Adam Hudec, Ľutov, Slovensko

 

Image.jpg

Image1.jpg

Nadcházející události

CityTrail Pod lampami

běžecký závod

28. 8. 2020 

 

Tvoříme Znojmo: 

Veřejná prezentace

3. září

 

Ukliďme Znojmo

11. září

14. září

18. září

21. září

 

Den bez aut

25. září

 

Podzimní Dny zdraví

říjen

 

Zalesníme spolu Mramotice

24. října

Propagační letáčky

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska