Městská zeleň zkouší chránit kaštany před klíněnkou unikátní metodou. Zevnitř

Novou metodu ochrany kaštanů proti klíněnce jírovcové (kaštanové), zkouší Městská zeleň Znojmo. Jedná se o ochranu zevnitř stromu, kdy se do kmenu stromů aplikuje roztok s insekticidem – látkou hubící hmyz. Znojmo je pátým městem v republice, které metodu injektáže využívá.

 

 

Klíněnka je motýl, jehož larvy napadají listy kaštanů a tím způsobují jejich předčasné usychání a opadávání už v průběhu vegetace. Město Znojmo se po vzoru Českého Těšína či Ostravy zařadilo mezi pět měst, která metodu využila. Celkem se touto metodou ošetří ve Znojmě kolem 50 stromů, a to v Dolním a Horním parku, na Žižkově náměstí, v Příměticích u kostela a na hřbitově, v Konicích, Načeraticích i v Jubilejním parku. 

Do kmene stromu se vyvrtají malé otvory (množství podle obvodu kmene) a přes speciální ventily se do kmene vpraví látka, která se pletivě rozvede do celého stromu. Tato látka cíleně chrání proti konkrétnímu druhu škodlivého hmyzu, v tomto případě proti klíněnce. Po aplikaci se do otvorů zaklepnou dřevěné kolíky. 

Aplikaci prováděla firma Safe Trees, s.r.o., která při systémové ochraně stromů dává přednost aplikaci ochranných preparátů formou mikro – a makroinjektáže místo klasických postřiků, a to z důvodu šetrnosti metody a minimálnímu ovlivnění okolního prostředí. (Více na https://www.safetrees.cz/specialni-ochrana-zelene/index.html).

 

DSC_9821.JPG

 

 Ochrana_katan_2.JPG

 

Nadcházející události

Den Země

Online

 

Do práce na kole

květen

 

Památková obnova Jubilejního parku II. Etapa

Online veřejné projednání

 

Den bez úrazu

Online 

28. 5. 2020

 

Den bez tabáku

Online

31. 5. 2020

 

Den bez aut

25. září

 

Podzimní Dny zdraví

říjen

Propagační letáčky

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska