Městská zeleň začala používat půdní injektor. Udrží vláhu v půdě

Půdní injektor, zařízení, které aplikuje do půdy směs malého množství vody a hydrogelu, pořídila koncem loňského roku Městská zeleň Znojmo, příspěvková organizace města Znojma, která má mimo jiné na starosti i péči o veřejnou zeleň. Díky metodě injektáže se látka, která váže vodu (hydrogel), dostane přímo ke kořenům. Vláha se pak v půdě drží déle.

 

Injektorem se do země nejdříve pod silným tlakem nažene vzduch, který rozruší půdu a nakypří ji v kořenové zóně. Následně se aplikuje do půdy rozpuštěný hydrogel – přírodně odbouratelná látka, která váže vodu. Vlhkost pak v půdě vydrží mnohem déle a stromy si ji mohou brát, i když třeba dlouho neprší. Kromě vody zahradníci ke kořenům mohou poslat také hnojivo, které zlepší přijímání vody a živin. 

 

V zimě není vhodné injektor používat vzhledem k tomu, že jde o práci s vodním roztokem, který nesmí přemrznout, a tak na jeho využití přišla řada až nyní. Poprvé ho pracovníci Městské zeleně použili v květnu u stromořadí lip na Pražské. Hydrogel byl aplikován také ke stromům na Rooseveltově ulici, u lip v Kuchařovické ulici a stromů na Mariánském náměstí. V injektáži bude Městská zeleň průběžně pokračovat. 

 

Dobré zkušenosti s přístrojem mají v Německu, kde ho již delší dobu používají. Znojmo je druhým městem na jižní Moravě, který přístroj pořídilo. Prvním v republice bylo Brno.

 

injektor.jpg

Nadcházející události

Propagační letáčky

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska